SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), transition rokoko/gustaviansk.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av rocailler, musselformationer och lagergirlanger. Signerad IÅ under krona. Med Stockholm hallstämpel 1770-tal. Höjd 164, bredd 67 cm.

Slitage, omförgylld, glaset med obetydliga folieringsskador, mindre dekorlagningar av lagergirlanger längst ner.

Utropspris
18 000 SEK