SYLVIA LEUCHOVIUS, 84 servisdelar, porslin, "Sylvia", Jubileumsservis, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
10 mattallrikar, ø 24,5 cm.
23 förrättstallrikar, ø 20 cm.
22 djupa desserttallrikar, ø 20,5 cm.
Serveringsskål, höjd 12,5 cm.
2 serveringsskålar, höjd 8,5 cm.
Rektangulärt uppläggningsfat, längd 22,5 cm.
2 rektangulära uppläggningsfat, längd 30 cm.
2 rektangulära uppläggningsfat, längd 36,5 cm.
Kanna, höjd 16 cm.
3 kannor, höjd 8,5 cm.
15 kaffekoppar, höjd 6,5 cm, med fat (+ en extra kaffekopp utan fat).
Mjölkkanna, höjd 8 cm.
Sockerskål med lock, höjd 7,5 cm.
Obetydligt slitage. En mindre kanna med skadat handtag.