Tenn, delvis genombruten skärm av mässing, invändigt vitlackerad. Stämplad HG Ystad Tenn B8. Höjd 52 cm.
Slitage, färgbortfall, skärmen med smärre bucklor. Mässingsfötter saknas. Senare bottenplatta i svärtat trä.