HELMUT NEWTON, gelatinsilverfotografi med copyrightstämpel a tergo, numrerad 206/500 a tergo.
"Cyberwomen", 2000. Bildyta 33 x 25,4 cm. Bladstorlek 40 x 30 cm.
Obetydliga hanteringsveck i bildytan.
Marginalerna (alltså utanför bildytan) med smärre slitage, repor och bläck från stämpeln som gått igenom pappret.
Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.