GUNNEL NYMAN, VAS, glas, "Pärlbandet", signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö -55.
Klart glas med inneslutna bubblor. Höjd ca 17,5 cm.
Repor på ytan, varav en djupare. Repor i botten.