På kulfötter. Med dekor av monogram "MT" samt gåvogravyr i botten. Längd 33. Bredd 22. Höjd 14 cm. Vikt 984 g.
Smärre slitage. Repor. Märken. Senare gravyr. Otydlig datumstämpel.