HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor, ett par, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Väggfästen i vitlackerad metall. Skärmar av vit plast med detaljer av bok. Etikettmärkta. Höjd ca 30 cm, längd från vägg ca 33 cm.
Bruksskick. Något smutsiga. Ej funktionstestade.