Tvådelat. Fanerat med olika träslag, riklig dekor av intarsia, s.k. bloemen marqueterie. Överdel med uppsvängt krön, sidoglas och vitrindörrar. Nedtill med dörrpar. Bakomliggande hyllplan. Bredd 171, djup 38, höjd ca 218 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Skador och slitage såsom två glas med sprickor, maskstunget, fanerskador, fanerlagningar, torrsprickor.