Fanerat med valnöt och lönn. Inläggningar i form av blommor, figurer och fåglar. Visar timmar, minuter, sekunder, veckodagar, datum och månfaser. Urtavla märkt "PIERRE RYDAMS AMSTERDAM. Höjd 251 cm. Pendel, två lod, en vev och en nyckel medföljer. Nyckel finns.
Senare inläggningar från 1800-talet. Lagningar. Fanerlagningar. Dekorbortfall. Kompletterad. Ej funktionstestad.