AGDA ÖSTERBERG, MATTA, rölakan och gobelängteknik, ca 201 x 128 cm, broderad signatur: AGDA ÖSTERBERG.
Polykromt modernistiskt mönster med geometriska figurer.
Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador. Ställvis skadade fransar, flera saknas.