ETAGERER, ett par, empirestil, 1800-talets slut.

Förgylld brons och glas. Rund bas med tre kvinnofigurer s.k. bacchantinnor spelande instrument. Två glasskålar med slipad och etsad dekor av vinlövsblad. Höjd 62 cm, diam 17 cm.

En skål med sprickor.

Utropspris
20 000 SEK