CARL MALMSTEN, skåp, "Bogesund", Nordiska Kompaniet, 1919.
Betsad furu. Tvådelat. Överskåp med hyllplan pch låda. Underskåp med dubbeldörrar och hyllinredning. Brickmärkt AB Nordiska Kompaniet 244432 19 2 19. Bredd 128, djup 57, höjd 195 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Skador på benen, flisa påkrönets ena hörn. Senare beslag.