Minnesmedaljen "Academiae Alexandrinae Fennorum", med Nikolai I:s porträtt, försilvrat koppar, diameter 60 mm. Myntet 36 mm.
Åldersrelaterat slitage. Medaljen med skador och nagg, försilvringen sliten.