JACOB ÄNGMAN, bestick 75 dlr silver "Rosenholm", GAB Stockholm 1960
Bestående av;
12 knivar, längd 19,5 cm,
12 knivar, längd 16,5 cm,
12 gafflar, längd 17,5 cm,
12 gafflar, längd 14 cm,
12 skedar, längd 18 cm,
12 skedar, längd 12 cm,
2 smörknivar,
1 tårtspade.
Vikt c 3800 gram.
Obetydligt ytslitage. Bruksskick.