ARNE JACOBSEN, karmstolar, ett par, "Oxford", Fritz Hansen, Danmark, 1985.
Stomme av metall. Klädda med svart skinn. Etikettmärkta. Sitthöjd 46. Bredd 63. Djup 46. Höjd 87 cm.
Slitage. Repor. Märken.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.