18K guld. Stämplad MAND. I form av fjäril med briljantslipade diamanter ca 0,17 ct och gula safirer ca 0,15 ct. Droppformad odlad Tahitipärla, 16 x 12 mm. Gult läder, längd 43 cm. Lås i guld. Totalvikt 6,7 gram.
Obetydligt ytslitage. Ställvis mindre slitage på läder.