MINIATYRER, 9 st, stengods, bl.a Berndt Friberg samt Carl Harry Stålhane, 1900-talets andra hälft.

Två skålar med harpälsglasyr samt vas med oxblodsglasyr av Berndt Friberg, signerade med studiohanden. Höjd 4,5 - 5 cm. Vas med lilatonad glasyr av Carl Harry Stålhane, signerad CHS. Höjd 22 cm. Fem vaser samt skål i gröna och bruna toner av John Andersson (JA), Höganäs. Höjd 2,5 - 8 cm.

Obetydligt ytslitage. Vas (Jon Andersson) med lagad hals.

Utropspris
3 000 SEK