CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtöljer, ett par, "Rialto" tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Läderklädda armlän, lösa plymåer i rött tyg med dragked. Bredd 65 cm, sitthöjd 40 cm, höjd 70 cm.
Smärre slitage. Enstaka remmar i ryggen lagade. Senare klädsel.