BLOMBORD, Nordiska Kompaniet, 1900-talets början
Brickmärkt och numrerat C7487 R8147. Målat. Med insats av målad metall. Längd 73. Bredd 42. Höjd 88 cm.
Slitage. Repor. Märken. Senare målning. Cracks. Färgbortfall.