Rödmelerad botten med stort polykromt heratimönster. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom-, arabesk- och granatäppelrankor.
Ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar. Kanterna med trampveck skador och lagningar. Baksidan med smärre malskador.