SKÅL samt FAT, 2 st, porslin och cloissoné, Kina, 1900-tal.

Skål med polykrom dekor av sjöväxter och änder, diameter 14 cm, höjd 6 cm. Fat med tryckt och målad imaridekor, diameter 32 cm. Emaljerat mässingfat med dekor av trana och fjäril, diameter 31 cm.

Slitage. Emaljbortfall. Smärre tillverkningsdefekter.

Utropspris
3 000 SEK