CARL THEODOR BECKER, (mästare i Stockholm 1833), klaffbord, Karl Johan
Fanerat med mahogny. Signerat i lådbotten. Två uppfällbara skivor. Lyrformat pelarben på fyrdelad fot. Hjulrissor. Längd 81,5, bredd 51, höjd 78, total längd 118 cm.
Smärre slitage. Fanerskador. Senare beslag. Torrsprickor. Nyckel saknas.