FOLKDRÄKT, "Sverigedräkten", sent 1900-tal. Omkring storlek L.
Bomullsblus med spetskant. Ylleklänning med snörliv. Ylleförkläde med tillhörande väska. Skärp med spänne av sterlingsilver, 1988. Brosch i sterlingsilver 1990.
Smärre slitage. Smärre fläckar på blus.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.