FAT, silver, C G Hallberg, Stockholm, 1947.

Diameter 30 cm. Med graverad dekor av herrgårdsbyggnad, signerad A Odby -48. Vikt 580 g.

Bruksskick. Senare gravyr. Mindre buckla. En metallögla för upphängning baktill.

Utropspris
2 000 SEK