Axel Einar Hjorth, "Birka", skrivbord, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Böjd form. Fanerat med björk. Skåplucka med bakomliggande lådinredning. Framsida med hyllförvaring. Bredd 167. Djup 68. Höjd 78 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Fanerskador.