Förgylld och bemålad Genombrutet krön med porträttmedaljong samt krönande bandrosett, sarg med bandfläta och pärlstav, nedtill girlang med blommor, signerad CGF samt Stockhlolms hallstämpel 1782 (?) 187 x 74 cm, konsolbord med rektangulär skiva av vit marmor, sarg med dekor av pärlstav samt girlang, raka kannelerade ben, signerat invändigt CEV (oidentifierad mästare förkommer tillsammans med J Åkerblads signeringar), längd 97, bredd 54, höjd 82 cm
Åldersrelaterat slitage. Senare målning. Senare bronsering. Färgbortfall. Fläckar. Något instabil. Möjligen ej ursprunglig skiva Smärre slitage. Torrsprickor.