VÄGGHYLLA, Carl Johan Kjellberg, omkring sekelskiftet 1900.

Fanerat med mahogny. Två skåpdelar med intarsiadekor av antikiserande figurer på skåpdörrarna. Mittsektion med hyllplan. Längd 115 cm, bredd 28 cm, höjd 58 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Ställvis blekt. Sprickor. Mindre hål samt en skadad lådknopp. Lagning på krönet, löst sittande.

Utropspris
3 000 SEK