JOSEF FRANK, ljusstake, "Slingan", Svenskt Tenn, sent 1900-tal.
Svängd form i mässing, för fyra ljus. Längd 37 cm.
Bruksslitage.
Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.