POTTSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Målat. Dörrpar med bakomliggande förvaring. Underliggande låda. Utdragbar skiva. Beslag av mässing. Bredd 45, djup 36, höjd 73 cm.

Renoverat och kompletterat med senare målning. Slitage, färgbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK