Mahogny och betsat lövträ. Skrivbord med skinnklädd skrivskiva. Sju lådor, beslag av mässing. Skuren och svarvad dekor. Fotavslutningar med hjul. Längd 122. Bredd 67. Höjd 75,5 cm. Skrivstol med skinnklädd rygg och sits, framben på hjul. Sitthöjd ca 46 cm.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar. Torrspricka i skiva. Nyckel saknas.