BING & GRØNDAHL, kaffeservis, 42 delar, porslin.
Kaffekanna, höjd 24 cm
Gräddkanna
Sockerskål med lock
4 fat
18 assietter
17 kaffekoppar med fat
1 extra kopp medföljer
Skål Royal Copenhagen medföljer
Bruksslitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer