Tre av delarna med svenska importstämplar. Bestående av två kannor med lock, gräddkanna samt sockerskål med lock. Delvis med handtag och lockknoppar av trä. Höjd 8,5-19,5 cm. Total vikt ca 1790 gram.
Slitage, smärre fläckar, repor. Obetydlig buckla. Trähandtaget på gräddkannan sprucket.