KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, sängbord, ett par, ur Trivaserien för Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra hälft.
Fanerade med mahogny. En låda samt en avlastningshylla vardera. Skivor med upphöjda bakre kanter. Draghandtag av mässing. Längd 60 cm, bredd 60 cm, höjd 65 cm.
Bruksskick. Ställvis blekta. Märken.