SVANTE SKOGH, matsalsmöblemang, 6 delar, "Silvia", Säffle Möbelfabrik, 1900-talets tredje kvartal. CITES-intyg.

Sidebord fanerat i palisander. Skjutbara pardörrar med bakomvarande hyllinredning samt fem lådor. Matbord med närmast kvadratisk skiva fanerad i palisander, två iläggskivor à 40 cm. Fyra stolar i betsad bok med spjälad rygg och fast klädd sits. Sideboardets mått 166 x 46 x 87 cm. Matbordets mått 100 x 100 x 74 cm. Stolars sitthöjd ca 45 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Krackelyr i ytbehandling. Märken. Mindre fläckar. Senare klädsel.

Utropspris
6 000 SEK
Om Cites