Stål, mekaniskt urverk (automatisk), plexiglas, blå urtavla, Jubileelänk (original), datum, ca 1977
Ref 1603 Serie nr 5262439 Boett nr 1601 Cal 1570 Verk nr D990464 Länk ref 62510 H
Åldersrelaterat slitage. Repor, framförallt på glas. Gravyr "GERT 50 år". Torkad packning. Ingen servicehistorik föreligger varför funktion ej garanteras och en genomgång rekommenderas. Fungerar vid enklare test.