INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 201,5 x 135,5 cm, signerad IS.
Grönmelerad botten med polykroma fält och små stiliserade blommor. Kortsidorna med bred bård.
Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga hål. Ställvis skadade fransar.