HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuskrona, Markaryd 1970-tal.
Rund form med åtta fristående ljushållare. Lösa ljusmanschetter. Etikettmärkt på två ställen "HANS-AGNE JAKOBSSON MARKARYD MADE IN SWEDEN". Höjd inklusive kedjor 140 c, diameter ca 48 cm.
Obetydligt slitage.