Dekor av underglasyrblå. Skål med motiv av fisk och skaldjur. Diameter: 20 cm, höjd: 10 cm. Vas höjd: 27 cm.
Åldersrelaterat slitage. Nötta kanter. Kantnagg. Glasyrmistor. Spricka i skål. Hål i urna.