URNA OCH SKÅL, porslin, Kina, Mingdynastin (1368-1644).

Dekor av underglasyrblå. Skål med motiv av fisk och skaldjur. Diameter: 20 cm, höjd: 10 cm. Vas höjd: 27 cm.

Åldersrelaterat slitage. Nötta kanter. Kantnagg. Glasyrmistor. Spricka i skål. Hål i urna.

Utropspris
2 000 SEK