PARTI KINESISKT, 4 delar, glaserat lergods, Kina, bl. a. Yuan Dynastin (1279- 1368) och Ming Dynastin (1368-1644).

En kanna med figurer (höjd: 15 cm), en vas (höjd: 12 cm), en skål (diameter: 13 cm) samt en vas (höjd: 7 cm) med tillhörande fat i celadonglasyr.

Åldersrelaterat slitage. Nötta kanter. Fotringsnagg. Lagning i vas med fat. Krackelyr. Färg- och glasyrbortfall.

Utropspris
2 000 SEK