PHILIP ARCTANDER, fåtölj, "Clam Chair"/"Muslinge", 1940/50-tal.
Ben och armlän i björk. Stoppad rygg och sits, klädsel av "Lustgården", Stig Lindberg. Sitthöjd ca 32 - 37 cm.
Senare klädsel. Stomme med smärre slitage.