SIGNE PERSSON-MELIN, servis, Boda Nova, "Celadon", 21 delar.
Stengods. Grön glasyr.
Består av:
8 tallrikar, D 25 cm.
2 serveringsfat, mått 34x24 cm.
2 karotter, D 15 + 25 cm.
1 skål på fot, D 21 H 13 cm.
8 koppar på fat, 7 + 12,5 cm.
1 värmeställ, D 17 cm.
Bruksslitage.
Formgivaren Signe Persson-Melin (1925-2022) började sin karriär med ett praktikarbete hos Lomma Ler och Keramik som tillverkade blomkrukor. Sedan följde utbildning både på Konstfack i Stockholm och Kunsthandvaerkerskolen i Köpenhamn. Hennes debututställning på Galleri Moderne i Stockholm 1953 väckte stor succé hos kritikerna då hon hyllades som en nyupptäckt talang. På H55 blev hon känd för den breda publiken för sina kryddburkar i vitglaserad keramik. Genom de många år som följde skapade hon många klassiker i glas, lera och metall. Som formgivare av glas kom hon att förnya det dukade bordet i början av 1970-talet. Signe inledde ett samarbete med Byarums Bruk runt 2008, där hennes första verk var planteringskärlen i serien Gråsippa. Det blev ett lyckoamt samarbete med många uppskattade produkter som fortgick ända till hennes bortgång 2022.
Signe hade en egen verkstad i Malmö 1950-66, var knuten till Höganäs-Keramik 1967-78 och Rörstrand 1978-85. Som professor vid Konstfack var hon verksam 1985-90 samt 1993-95. Hon arbetade med personligt hållna bruksting i chamotterat stengods som en av de främsta företrädarna för en ny rustik nyttovara. Hon har ritat bl. a. tekannor i stengods och ett flertal serviser. Sedan 1953 har hon satt upp flera separat- och samlingsutställningar samt utfört ett antal offentliga utsmyckningar.