ETTORE SOTTSASS, för Il Sestante, No 809, vas omgjord till lampfot, keramik, signerad, 1960-tal,

Glaserad i grönt med geometrisk mynning. Höjd 72 cm (37 cm exkl lampanordning). Lampskärm i plast och garn medföljer

Åldersrelaterat slitage. Krackelyrer. Mindre nagg i underkant.

Utropspris
4 000 SEK