FLINTLÅSPISTOL, Spanien, 1700-talets slut/1800-talets början.

Miquelet-lås. Oktagonal och rund pipa. Snidad valnötsstock med ciselerade mässingbeslag och infattade kungliga porträttreliefer. Kaliber cirka 13 mm. Längd 22 cm, pipan 11 cm.

Smärre slitage och lagningar.

Utropspris
800 EUR