HERTHA BENGTSON, servisdelar, 10 st, flintgods, "Blå Eld", Rörstrand, Sverige, 1900-talets andra hälft
Glaserat i blått. En mjölkkanna höjd 16 cm, två äggkoppar höjd 5 cm, sex uppläggningsfat längd 24-41 cm, en skål längd 29 cm.
Slitage. Sprickor i skål. Nagg, varav ett djupare på uppläggningsfat. Lättare krackelyrer.