OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, kopia efter äldre mästare, troligen Ehrenstrahl, olja på duk.

"Salomon Cronhielm af Hakunge". (1666-1724). 99 x 84 cm.

Ytsmuts, smärre skrapmärken.

Salomon Cronhielm af Hakunge (1666-1724) var en svensk greve och riksråd, son till Polykarpus Cronhielm och Hebba Standorph.
Cronhielm af Hakunge blev 1694 kammarherre, och 1698 utnämnd till stallmästare. 1707 utsågs han till landshövding över Närke och Värmland och 1714 till ombudråd och chef för handelsexpeditionen. 1719 upphöjdes han till riksråd och grevlig värdighet. Cronhielm stod nära Karl XI under dennes sista år. Vid riksdagen 1713/14 framträdde han som kungens försvarare och beskylldes av oppositionen för smicker.
Han gifte sig 10 november 1695 på Gripsholm i Kärnbo med Charlotta Sparre.

Utropspris
8 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801