OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 2 st, signerade O. Toikka Nuutajärvi.
Mindre fågel i vitt och olika grå toner, Stenskvätta, längd 7,5 cm, i produktion 1987-1990.
Den större i iriserande glas, huvud i klart glas, längd 18 cm, bär tillverkarens etikett.
Helhetsintrycket är mycket gott.
Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.
Läs mer