KUNGLIG DANSK, 74 delar"Blå Blomst", mat och kaffeservis.
Mattallrikar 10 st 25,5 cm
Djupa tallrikar 12 st
Förrättstallrikar 12 st
Assietter 8 st
Uppläggningsfat 6 st längd 23-42 cm
Karotter 3
Såsskål
Salt- och pepparströare
Kanna
Kaffekanna
Sockerskål med lock
Gräddkanna
Kaffekoppar med fat 12 st
Kakfat
Ljusstakar 2 st
Vas
9 delar med nagg medföljer
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer