Borstar av G Folcker Stockholm 1830 och ca 1860, A Lundqvist Stockholm 1854, CF Palmgren Stockholm 1852. Längd 13-14 cm.
Nålfat av OW Kjellberg Västerås ca 1860, längd 11 cm. Tesil av JE Åhlen Sala 1848, diameter 6 cm, samt tespindel av S Westerstråhle Stockholm 1805, längd 18 cm. Vikt totalt 271 gram.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar på nålfat.