FÄLLBORD, gustavianskt, Jöns Efverberg (IEB), verksam i Stockholm 1768-77(79).

Stomme av betsad björk. Skiva fanerad med mahogny. Tredelad pelarfot. Märkt. Diameter 41, höjd 71 cm.

Slitage. Torrsprickor. Repor. Förstärkningar.

Utropspris
3 000 SEK