MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 300 x 206 cm. Signerad MMF
(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1918. Tillverkad före 1942.
Ställvis något hårdare slitage. Smärre fläckar. Senare fransar , gjorda på AB MMF, 2000-tal.
Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, färgplansch nr 15, sidan 18.